Dzisiaj kilka słów o herbacie i kawie. Obie mają smak gorzki, czyli dominuje w nich zimno (gorzki to najbardziej wychładzający smak), szorstkość (czyli działanie na nasze rurki w ciele niczym szczotka do butelek) oraz suchość (czyli herbata/kawa nie nawadnia naszego ciała).

Wyjątek stanowi herbata roiboos, która w smaku jest słodka – czyli będzie mniej wychładzająca od innych herbat, bardziej nawadniająca, ale też będzie budować ciężkość w ciele (nie najlepsza dla Pekenu).

Im bardziej gorzka w smaku, tym te cechy są mocniejsze, im herbata (liść)/kawa (ziarno) jaśniejsza, tym bardziej wychładzająca. Herbata będzie bardziej wychładzająca od kawy.

Jeśli dodamy do nich mleko (słodkie, zimne i ciężkie) i cukier (słodki, zimny) – to mamy „zimny klops” gotowy. Kraje w których pije się dużo takiej herbaty albo kawy, mają największą ilość zachorowań na cukrzycę. W statystykach króluje Pakistan – 30% populacji ma zdiagnozowaną cukrzycę. Jako remedium na ten problem powstała masala tea, czyli herbata z przyprawami, które wyrównują termikę napoju. Cukrzycy sprzyja też mało ruchu (to tak dla przypomnienia, bo to przypadek Polski właśnie).

Wracamy do herbaty i kawy. Pu’erh i matcha są najbardziej gorzkie. Podobnie herbata zielona. Również darjeeling ma sporo goryczki. Tu wpisuje się także yerba mate (choć to formalnie nie herbata). Matcha, herbata zielona, biała, zielona kawa będą bardziej wychładzające niż kawa zwykła i herbata czarna, czy pu’erh.

Herbata i kawa jako remedium

Picie herbaty/kawy (bez mleka, bez cukru), będzie dobre dla Pekenu. Bardzo gorzkie herbaty – matcha, puerch – mocno dodają energii (budują wiatr), której często pekenowi brakuje, ale warunek jest jeden, trzeba dodawać przypraw ogrzewających. No i nie przesadzać z ilością wypitych szklanek (max. 3 dziennie). Matcha i pu’erh będą też dobre na oczyszczanie rurek – cholesterol, odchudzanie, ale i tu trzeba pamiętać, żeby równoważyć element zimna.

Dla osób z wysokim wiatrem (Lung)najlepszy będzie roiboos (nie potrzebujesz dodatkowej energii, nie masz problemów z otyłością i cholesterolem), a lekkie uziemienie zawsze Ci się przyda 😉 Pamiętaj, że roiboos wychładza.

Dla osób z dużym ogniem w ciele (Tripa), herbata i kawa będą o.k. – aspekt zimna jest dla Ciebie korzystny. Unikaj natomiast herbat bardzo gorzkich w smaku – element szorstkości z herbaty podbija element ostrości, którego masz dużo w ciele (ostrość, to skłonność do gniewu na przykład), może Ci być trudniej zapanować nad emocjami.

A i jeszcze jedno… Hrbata/kawa mrożona to mrok i samo zło! 🙂 (jak lody).

Na koniec jeszcze jedna uwaga – jeśli pijesz herbatę/kawę rano – KONIECZNIE dodawaj do niej kardamon, żeby nie obciążać nadmiernie nerek.