Dzisiaj zaczyna się zima . Jak możesz zadbać o siebie, żeby uniknąć zimnych dłoni i stóp, problemów z trawieniem i kilku dodatkowych kilogramów na wiosnę.

Energetyka zimy

Element zewnętrzny: woda

Cechy elementu: zimny, ciężki, tępy.

Dominująca energia wewnętrzna: gromadzi się peken

Poziom energii w ciele: najwyższy

Kierunek energii w ciele: dół ciała

Wrażliwe organy: nerki, pęcherz, organy płciowe, uszy

Emocje: lęk.

Konstytucja lung — neutralna

Konstytucja tripa — korzystna

konstytucja peken — musisz o siebie zadbać.

Jak zadbać o siebie zimą?

Zimą nasilają się choroby układy moczowo-płciowego, choroby stawów o naturze zimnej (puchnięcie). Zwiększa się tendencja do tycia.

Unikamy produktów wychładzających i ciężkich np.: pszenicy i jęczmienia, piwa pszenicznego, nieprzegotowanej wody i surowych warzyw, ziemniaków, smoothie, słodyczy, lodów, sera białego w dużych ilościach. jogurtu. Jemy gotowane, ogrzewające posiłki. Jemy lekko, unikamy potraw ciężkostrawnych. Unikamy dużych ilości tłuszczy i olejów (wyjątek osoby w lungu/wietrze). Dodajemy do gotowania ogrzewające przyprawy, pieprz, pieprz długi, imbir, chilli (z umiarem), cynamon, kardamon itp.

Pijemy rano na czczo herbatkę z kardamonu — wzmocni nam nerki. 3 ziarna kardamonu (rozgniatamy) na szklankę wody — gotujemy 7 do 10 minut. Można osłodzić miodem.

Jeżeli pijesz dużo zimnej wody, bo tak trzeba (wyjątek: pracujesz przy piecu hutniczym, czy innym gorący miejscu, wyprowadził*ś się w tropiki), to zimą przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Silny element wody osłabia nam nerki, a słabe nerki to dużo lęku. To doskonały czas na pracę z tą emocją, medytację, pisanie w zeszycie, cokolwiek Ci pomaga.

Nie zapominamy też o przebywaniu na zewnątrz i korzystaniu z zimna (spacery). Zima to dobry czas na saunowanie (dziewczyny w drugiej części cyklu, nie w okres) wieczorem (wyjątek — masz nadmiar ognia — nie saunujesz).

Zima a poszczególne konstytucje

Wiatr/lung (osoby chude, ruchliwe, nerwowe) – dla Ciebie zima jest dobrym czasem. Ciężkość elementu wody cię uspokaja, uziemia. To dobry moment, żeby zwolnić, przyjrzeć się swoim emocjom. Pamiętaj, że masz tendencję do marznięcia. Ogrzewające przyprawy, picie ciepłej przegotowanej wody między posiłkami, gotowane posiłki pomogą Ci pozbyć się tego problemu.

Ogień/tripa (żółty język, zgaga, nadciśnienie tętnicze, wrzody itp.). – zimą wszystko Ci służy. Ciężkość wody uspokaja lekkość ognia, zimno równoważy gorąco, a tępość harmonizuje ostrość tripy. To czas uspokojenia i wyciszenia emocji. Korzystaj z zimna, ale dbaj o to, by nadmiernie nie wychłodzić organizmu — nie ma ognia, którego nie da się zgasić (często osoby z nadmiarem tej energii obniżają go tak “skutecznie”, że popadają w drugą skrajność — słabiutkie trawienie i nadmiar zimna w układzie trawiennym).

Woda+ziemia/tripa (biały język, skłonność do tycia, puchnięcia itp.) – energia wody podbija to, czego masz w nadmiarze w ciele — ciężkość i zimno. Twoje trawienie jest bardzo słabe, może się pojawić niechęć do wstawania, do ruszania się. Pij gorącą (przegotowaną wodę) przed posiłkami. Możesz dodać do niej miód, imbir, cytrynę. Jedz gotowane, lekkie, ogrzewające posiłki. Dodawaj sporo ogrzewających przypraw. Saunowanie jest dla ciebie. Ruszaj się. Zimą masz bardzo ciężką stabilną energię, trzeba ją trochę rozruszać.

Im bardziej zadbasz o siebie teraz, tym mniej problemów będziesz mieć na wiosnę.

Nie wiesz jaką konstytucję ma Twoje ciało? Możesz sprawdzić to tutaj – sprawdź swój typ ciała.


A co gdybyś…

Być w równowadze, dietetyka medycyny tybetańskiej, zdrowie energia witalność, konsultacje online

Mogła/mógł jeść wszystko, na co masz ochotę. Co, gdybyś zasypiała/zasypiał, jak niemowlę i a rano budziła/budził się wypoczęta/wypoczęty ponieważ stres przestałby być dłużej problemem? 
Mogłabyś/mógłbyś w życiu więcej… Zdrowie, energia, witalność, spokój, lepsze relacje z otaczającym Cię światem. Większa odporność na stresWięcej energii. Mogłabyś/mógłbyś spełniać swoje najdziksze marzenia.