Sprawdź, jaki masz typ ciała

Dlaczego to takie ważne?
Tybetańczycy twierdzą, że podstawową przyczyną choroby jest ignorancja. Nie wiemy, jak funkcjonujemy i czego naprawdę nam potrzeba. Z miast tego kupujemy kolejne „cudowne superfoody i suplementy dobre na wszystko.

Typ ciała, czyli co to są 3 „nyespa”?

Prawdopodobnie słyszałaś/eś kiedyś o tzw. „humorach„. Osobiście nie przepadam za tym słowem, wolę „energia”, bo lepiej oddaje, o co wy tym wszystkim chodzi i dalej będziemy się go trzymać. Po tybetańsku nazywają się one nyespa, czyli bolączki. Każdy z nas posiada w swoim ciele 3 absolutnie kluczowe dla funkcjonowania naszego ciała systemy. Lung/wiatr, to nasza energia, emocje, ruch ciała i wszystko, co porusza się wewnątrz ciała. Tripa/żółć, to ogień trawienny, fizyczne ciepło itd. Peken/flegma, to nasze płyny ustrojowe, nawilżenie ciała itp. Jeżeli te 3 energie są w równowadze, to jesteśmy zdrowi. Jeśli któryś z nich dominuje nad pozostałymi, to będziemy mieli symptomy choroby.

Każdy człowiek, podobnie jak i cały świat zbudowany jest z 5 elementów — ziemi, wody, ognia, wiatru i przestrzeni. Otrzymujemy je od naszych rodziców, w akcie zapłodnienia. Z czasem przekształcają się one w trzy nyespa — energie rządzące naszym ciałem. Ziemia i woda to Peken/flegma. Element ognia to Tripa/żółć, a wiatru to Lung/wiatr. Przestrzeń wypełnia wszystkie „rurki” i otwory w naszym ciele.

Charakterystyka naszego ciała (po tybetańsku rangzhin) zależy od konstytucji naszych rodziców, tego, co jadła nasza mama, i jakie towarzyszyły jej emocje, gdy była z nami w ciąży itd. Rodzimy się z pewną określoną charakterystyką i jest ona z nami przez całe życie. Na różnych etapach życia podlegamy wpływom różnych elementów zewnętrznych. Również niewłaściwa dieta czy nawyki żywieniowe mogą zakłócić równowagę w naszym ciele.

Test, który przygotowałam, pozwoli Ci określić, jaki jest Twój rangzhin, czyli  które z 3 nyespa dominują w Twoim ciele, czyli upraszczając, jak jest typ Twojego Ciała.

 

Jak odpowiadać na pytania?

Odpowiadając na pytania w teście, skupiaj się na perspektywie całego życia, a nie na chwili obecnej, czy ostatnich trzech latach.

Na przykład. Jeśli jesteś kobietą po menopauzie i teraz masz skórę suchą, ale całe życie miałaś tłustą, to w pytaniu o typ skóry zaznaczasz kwadracik — tłusta. Kolejny przykład. Zawsze miałaś/miałeś problemy z gniewem, ale dzięki medytacji, terapii itp., i teraz jesteś „nadzwyczaj spokojnym człowiekiem” – chwała Ci za to, ale… zaznaczasz kwadracik skłonny do gniewu, bo taka jest Twoja ogólna tendencja.

Jeżeli na dane pytanie pasuje Ci kilka odpowiedzi — zaznaczasz wszystkie, które pasują, które pasują, ale warto sobie zadać pytanie, – czy tak było zawsze?

LUNG / WIATR

TRIPA/ŻÓŁĆ

PEKEN/FLEGMA

jestem…

mówię…

moja pamięć jest…

Przęciętna, ale zapamiętuję szczegóły

Koncentracja

Dobra. Rzadko się rozpraszam

moja kreatywność jest…

Średnia

reaguję…

Szybko

kontakty z innymi

Bywam arogancki

gdy odpoczywam…

Uprawiam sport

Mój apetyt jest…

Wielki, ciągle jestem głodny

moje trawienie jest…

Szybkie

Odczuwam dyskomfort…

W czasie trawienia

Często skarżę się na…

Nadkwasotę

Moje ulubione jedzenie ma smak…

Gorzki, słodki, cierpki

Szkodzi mi…

Mleko, alkohol, czosnek, tłuste jedzenie

Chce mi się pić…

Często

Na „tronie”…

Mam tendencję do rozwolnienia

Moje ciało jest…

Gorące, wilgotne

Moja sylwetka jest…

Ani gruba, ani szczupła - średnia

Moja skóra jest…

Tłusta

Moja karnacja jest…

Żółtawa

Moje włosy są…

Przetłuszczające się

Mój język jest…

Z żółtym nalotem

Źle się czuję w…

Gorącym klimacie

Śpię…

Normalnie, budzę się w nocy. Często jestem śpiący w ciągu dnia

Moje emocje…

Narzekam. Kiepsko znoszę niedogodności

Pocę się…

Bardzo. Muszę często brać prysznic

Miewam kłopoty z…

Wątrobą, woreczkiem żółciowym, oczami

LUNG=0

TRIPA=0

PEKEN=0

Jaki masz typ ciała, czyli jak zinterpretować wynik testu…

W dolnym wierszu tabeli znajdziesz wynik testu. Co oznaczają te cyfry?
Jeżeli:

  • Jeden z wyników jest znacząco wyższy od dwóch pozostałych. Oznacza to, że w Twoim ciele dominuje jedna energia, czyli masz konstytucję Lung/wiatr, Tripa/żółć albo Peken/flegma.
  • Dwa wyniki są na podobnym poziomie, a jeden dużo niższy. Oznacza to, że masz tzw. charakterystykę mieszaną – w Twoim ciele dominują dwie energie – Lung i Peken, Lung i Tripa, albo Tripa i Peken.
  • Wszystkie 3 wyniki są na zbliżonym poziomie. Oznacza to, że Twoje ciało jest w równowadze – wszystkie 3 energie są mniej więcej na równym poziomie.

Co to znaczy, że jakaś energia dominuje? To znaczy, Twoje ciało ma pewne tendencje (np. ma nadmiar gorąca), którym trzeba poświęcić więcej uwagi.

Typ ciała LUNG/WIATR

W ciele dominuję element wiatru (lekkość, ruch).  Osoby w typie Lungu/wiatru są zazwyczaj szczupłe, energiczne i kreatywne. Myślą nieszablonowo, ale łatwo się rozpraszają. Co więcej, ich nastrój w dużym stopniu zależy od pogody, ludzi wokół nich i spożywanych pokarmów.

Mocne strony: osoby z dominującym Lungiem/wiatrem szybko się uczą, są wysoce kreatywne, wielozadaniowe, życzliwe, elastyczne, ciągle w ruchu, naturalnie szczupłe.

Słabości: są zapominalskie, niespokojne, mają niestabilny nastrój, łatwo czują się przytłoczone. Są bardzo wrażliwe na zimno, często cierpią na bezsenność,  problemy trawienne i wzdęcia. Mają też słabe krążenie (zimne dłonie i stopy)

Dobre praktyki: jedzenie ciepłych, sycących (cięższych) posiłków — nasiona, mięso, ryby, buliony mięsne, gotowane warzywa. Do jedzenia warto dodawać dobre tłuszcze, czosnek, cebulę, gałkę muszkatołową, kminek, pieprz, sól. Pić przegotowane mleko, ciepłą wodę, niewielkie ilości alkoholu (od czasu do czasu).
Unikać zimna i wiatru.
„Uziemiać” się ćwicząc jogę czy medytując. Regularny tryb życia, zwłaszcza spania i jedzenia przyniesie wiele korzyści. 

Typ ciała TRIPA/ŻOŁĆ

W ciele dominuje żywioł ognia (ciepło, metabolizm, trawienie). Ludzie z przewagą energii Tripa to tak zwane mocne osobowości; są zazwyczaj wysoce zmotywowani, zorientowani na cel i lubią współzawodnictwo. To naturalni liderzy. Mimo to ich nieco agresywna natura może zniechęcać niektórych ludzi i prowadzić do konfliktów.

Mocne strony: inteligencja, zorientowanie na osiąganie celów, szybkie uczenie się, samodzielność, siła, szybki metabolizm, dobre krążenie.

Słabości: niecierpliwość, skłonność do konfliktów, wiecznie uczucie głodu, wahania nastroju w czasie gdy czują głód („jak głodny to zły”),  skłonność do trądziku i stanów zapalnych, wrażliwość na wysokie temperatury. Wrażliwy system trawienny jedzenie lekkich i odświeżających potraw, nabiału, zup warzywnych. Picie jogurtów, maślanki, schłodzonej przegotowanej wody, wody mineralnej. Unikanie pikantnych przypraw i alkoholu i ograniczenie użycia soli. Osoby o takiej konstytucji powinny unikać ekstremalnych upałów, sytuacji stresujących, w których łatwo mogą wpaść w gniew itp. skłonność do rozwolnień.

Dobre praktyki: jedzenie lekkich i odświeżających potraw, nabiału, zup warzywnych. Picie jogurtów, maślanki, schłodzonej przegotowanej wody, wody mineralnej. Unikanie pikantnych przypraw (zamiast nich można używać szafranu, kurkumy, goździków i mięty) i alkoholu i ograniczenie użycia soli.
Osoby o takiej konstytucji powinny unikać ekstremalnych upałów, sytuacji stresujących, w których łatwo mogą wpaść w gniew itp. Dużo odpoczywać i nie przepracowywać się.

Typ ciała PEKEN/FLEGMA

W ciele dominuje żywioł wody i ziemi (ciężkość, stabilność, zimno). Osoby o tej konstrukcji opisywane są jako silne, grubokościste i opiekuńcze. Znane są z tego, że utrzymują wszystko razem, dają wsparcie innym. Rzadko się denerwują, pomyślą, zanim coś zrobią, Idą przez życie w powolny, przemyślany sposób.

Mocne strony: empatia, opiekuńczość, ufność, cierpliwość, spokój. Na  poziomie ciała: mocne kości i stawy, zdrowy układ odpornościowy.

Słabości: łatwo tyją, mają powolny metabolizm, są ospałe, mogą spać przez wiele godzin. Mają skłonność do problemów z układem oddechowym (np. astma, alergie), zwiększonego ryzyka chorób serca, nagromadzenie śluzu w organizmie.

Dobre praktyki: jedzenie pokarmów lekkich, ciepłych i o ogrzewającej naturze. Do jedzenia dodajemy ostre przyprawy. Unikamy słodyczy, nabiału, produktów zbożowych. Pijemy gorącą przegotowaną wodę (nie wrzątek!). Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna (ruszamy się intensywnie!) i utrzymanie ciepłoty ciała.

Jak się domyślasz, osoby należące do typów mieszanych będą miały dominujące cechy dwóch albo trzech nyespa. Na przykład Tripa z Lungiem będzie bardziej ciepła niż sama Tripa. Lung z Pekenem, będzie dużo zimniejszy niż sam Peken. Peken z Tripą — będzie bardziej zrównoważony niż każdy z nich z osobna. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszam Cię na konsultacje.

Zrobiłam/zrobiłem test, ale wynik nie pasuje…

Może się zdarzyć, że zrobiłaś/zrobiłeś test i nic się nie zgadza, bo na przykład wychodzi Ci, że Twój typ ciała to Tripa/żółć, a w tej chwili jesteś okrąglutka/okrąglutki i masz dużo śluzu, czyli symptomy Pekenu/flegmy. Gdybyś zrobił/zrobiła test, skupiając się tylko na ostatnich 3 miesiącach zapewne wyszedłby Ci całkiem inny wynik.

Dlaczego? Odpowiem na własnym przykładzie. Jestem typem Lung/Tripa, ale mam kłopot ze śluzem i słabym trawieniem. Ma to swoją przyczynę. Przez lata zajadałam stres makaronem. Powiedzmy szczerze, kocham spaghetti, penne i w ogóle włoską kuchnię. Pszenica, z której robi się makaron, jest słodka w smaku i ma zimną naturę. A do tego jest dość ciężka. Wszystko to powoduje, że jedzona w dużych ilościach, albo przez długi czas (to mój przypadek) będzie budować śluz. I nadmiar Pekenu/flegmy w ciele gotowy.

Nasza dieta i styl życia powinny być dostosowane nie tylko do charakterystyki naszego ciała, ale także do naszej aktualnej sytuacji, symptomów, jakie u siebie obserwujemy, a także wieku, pory roku, oraz miejsca, w którym mieszkamy.

I tu zaczyna się cała zabawa… 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą.

Skontaktuj się ze mną

Telefon

+48 606318895

E-mail

iwona@bycwrownowadze .pl

Wyślij wiadomość

3 + 7 =